خود شناسی

هر از چند گاهی دنبال ایرادهای خودم میگردم،جالبه چند وقتیه به این نقطه ضعفم گیر دادم و سعی دارم میکنم به حال تعادل برسونمش و اونم یه جور مهربونی بیشتر از حد نصابه که در مورد اطرافیانم دارم،نتیجهء این مهربونی بیخود شده پرتوقع شدن اطرافیان و فراموش کردن حد تحمل خودم و آخرشم بی رمقی و احساس سرخوردگی از اینکه قدرنشناسی میبینم،خوب که فکر کردم دیدم این مقصر منم که وقتی هر چیزی ناراحتم میکنه همون زمان اعتراض نمیکنم،فکر اینکه طرف مقابل آزرده نشه رو میکنم ولی فکر اینکه یه خراش دارم با این کار به خودم میزنم نمیکنم،همیشه در هر رابطه چه مادر و برادر چه دوست و همکار و حتی رئیس و خلاصه هر کسی که بهش کمی نزدیک شم تبدیل به حامی میشم،یه جوری که انگار وظیفهءمنه که هر جور میتونم امور رو fix کنم،شاید حس ناخودآگاهم میگه اینجوری رفتار کن تا یاد بگیرن باهات همینجوری رفتار کنن،ولی خوب این توقع بیجائیه چون حداقل تجربهء شخصی بهم نشون داده که نه تنها یاد نمیگرن بلکه توقعشون میره بالاتر و همین که تو دیگه خسته شی و آزرده، جوری باهات رفتار میکنن که تازه مقصر هم میشی،اینم تقصیر منه چون آستانه ء توقع اطرافیانم رو بالا میبرم و یه جوری نشون میدم که آستانهءتحملم خیلی بالاست!و خلاف این باعث دلخوری و سوءتفاهم و ... میشه،یه مشکل دیگه اش اینه که از حرف زدن فراریم،چراشم هنوز برای خودم معلوم نشده و شاید فقط زمانی صدام درمیاد که دیگه تحملم تموم شده و لبریزم برای همینم هست که کسی که سکوت دیده وقتی این سکوت با اعتراض گشوده میشه نه تنها جبهه میگیره و خودش رو محق میدونه این رفتار هم براش غیر قابل تحلیل میشه و آخر اینکه من داد زدن بلد نیستم،دعوا کردن بلد نیستم،رک هستم ولی اهل جدل نیستم،نمیدونم شاید برای اینه که دوران کودکی حتی بازی جدل هم نداشتم،همبازیم بیشتر خودم بودم ،بقیه هم اینقدر بزرگتر از من بودن که من همیشه رفتارهای احترام آمیز رو یاد بگیرم.این روزا دارم تمرین میکنم بتونم از حقم دفاع کنم بدون اینکه خودم آسیب ببینم.

/ 4 نظر / 11 بازدید
RahiL

خودم شناسی ِ من این روزا متمرکز شده روی حذف توقع از دیگران. می دونی خیلی وقتا میشه آدم از یکی می پرسه حالت چطوره نه واسه اینکه بدونه واقعاً حال اون طرف چطوره بلکه واسه اینکه طرف بگه مرسی حال تو چطوره؟!

کوقه

چیزی که از همه مهم تره خودتی . به دیگران بخاطر خودت محبت کن. از چیزی نترس . وقتی خودت رو راضی نگه داری همه خواه نا خواه راضی خواهند بود ... در ضمن بروزم

شاپرک

همین که آدم متوجه نقصهاش بشه یه حرکت بزرگه به سمت جلو. خوشحالم.[ماچ]

شاپرک

همین که آدم متوجه نواقصش بشه یه حرکت بزرگه به سمت جلو خوشحالم.[ماچ]