اصل و فرع!

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

کتابهای سالینجر خیلی قشنگ اند ،از هولدن گرفته تا خانواده گلس همه دوست داشتنی اند،حتماًاگه تا حالا ازشون نخوندین ،بخونید!

در کتاب بالابلندتر از هر بلند بالایی،سیمور برای فرنی از قصه های تائویی می خونه ، دلم نیومد اینجا نگذارمش،اینم از قصه:

((مو،امیر ملک جن،با پو لو چنین گفت: "حالیا سالخورده شده ای،پس آیادر خاندان حویش خبره ای  سراغ داری تا بجای تو در پی اسبم فرستم؟" پولو پاسخ داد:"اسب اصیل را از صورت و هیات ظاهر باز می شناسند.ولیکن اسب ناب-اسبی که نه گردی از پی می گذارد و نه ردی از پا-چیزی است فریبا و فرار،گریزنده و گذرا همچون باد و هوا.باری ،فرزندان مرا چنین هنر و چنین مقامی نیست،ایشان اسب اصیل را در حال باز می شناسند،لیک شناخت اسب ناب مر ایشان را ممکن نباشد.

و اما دوستی دارم  چیو-فنگ کائو نام،فروشندهای دوره گرد که زغال و سبزیجات می فروشد و در کار اسب مرتبتی دارد همسنگ و همتای من.روا باشد که کار را بدو سپاری.))

امیر مو چنین نمود وکائو را در پی اسبی ناب روانه ساخت.چون سه ماه بگذشت،مرد بازگشت و امیر را بشارت دادکه اسب را یافته است و او را گفت:((اینک در شاچیو است.))امیر گفت:((چگونه اسبی است؟))

کائو در پاسخ گفت:((مادیانی است سمند.))

باری چون اسب به درگاه امیر رسید،چنان بود که گفته بود،گان مایه و بغایت نیکو.

لیک مهتر امیر او را خبر دادکه اسب نریانی بود شبق آسا!امیر که سخت مکدر بود،پولو را نزد خود فراخواندو با او گفت:((ای پولو،دوستت که در پی اسب گسیلش داشته بودم،نیست چنانکه می پنداشتم!نابخردی او همان بس که ،نه رنگ اسب شناسدو نه جنس او!به راستی که اسب کجاواو کجا!))پس پولوآهی از شوق برآورد،آنگاه گفت:((به راستی چنین مقامی وی را رسیده است که میفرمائی؟حالیا مرتبت او یک تن برابر است با ده هزار همچو منی.او را با چون منی قیاس نشاید کردن.آنچه مراد و مقصود کائو است سازو کار باطنی است . پس بدان نیت که از اصل و اساس اطمینان یابد فرع از یاد میبرد،چنان در کیفیت نادیدنی جذب گردد که دیدنیهای ظاهر مشاهدت نکند.او چیزهایی بیند که خواهد،نه آنچه نخواهد.در چیزهائی همی نگرد که باید،پس آنچه نشاید ،نادیده انگارد.کائو چنان خبره اسب گردیده که او را داوری چیزهایی سزد بس فرازتر.))

/ 16 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کاوه

آخریه روز تیک میگیری لباس های شیک میگیری... باباتو میکنی کچل تا دماغو کنی عمل... با همراهت زنگ میزنی عینک رنگ رنگ میزنی... این دل و اون دل میزنی تا به به موهات ژل بزنی... جنس بلوزت تریکو آهنگ:الکس و انریکو...** به منم سری بزن

کاوه

گفتن چند لحظه خوش باتو را چشم در راهم ...... بگذار عشق زمينگير شود بعد برو يا دل از ديدن تو سير شود بعد برو .................... ***** من تو را همچون اهورا ِ من تورا همچون مسيحی ِ همچون عطر پاک گلها دوست دارم ... ميپرستم...****

SA

سلام:) ممنون از این همه لطفت:X امیدوارم روزگار تو هم شاد باشه:*

نازی

خيای قشنگ بود. من تا حالا از اين نويسنده چيزی نخونده بودم.

باران

مطالعه خوراک فکری است با نگرش زيبا

قهوه چی

از سالينجر چند سال پیش فقط يک کتاب خوندم....فکر کنم اسمش بود فرانی و زویی (یا اسم اون بخش کتاب بود)...اونم به خاطر اينکه بخشهايی از يک فيلم معروف مهرجويی از روی ديالوگهای اون کپی شده بود...کتاب سنگینی بود به لحاظ محتوا و اینکه بخواهی با مفهوم جلو بری و نه با متن کتاب...وقتی کتاب رو ميخوندم تازه به برخی مطالب فيلم پی بردم....ميدونم که فيلمهايی که بر اساس داستانها ساخته ميشوند به دليل محدوديتهای فيلمسازی به زيبايی داستان در نمی آيند و هميشه داستانها شيرينتر و زيباتر از فيلمهايشان هستند ولی اين بار انتظار بيشتری داشتم..... شما هم اين کتاب و فيلم رو تو ذهنتون مقايسه کردين؟

فاطی

بله فيلم پری مهرجوئی از روی کتاب فرنی و زوئی ساخته شده البته يه مقداری هم از بلندتر از هر بلند بالائی توشه .زندگی افراد خانواده گلس و نوع نگاهشان به دنيا رو من خيلی دوست دارم!کلاْنگاه سالينجر به دنيا جالبه خيلی هم شرقيه.ناتوردشت رو هم بخونيد قشنگه.

leila

من اشتباه کردم ؟ يا تو کامنت منو نديدی ؟

leila

من وقتی ميام نوشته ۱۶ را نشون نميده !!!! منم آپ کردم . زووود بيا .