شازده کوچولو

آن وقت بود که سر و کله‌ی روباه پیدا شد.    گوش کنید!

21a.jpeg

-آدم فقط از چیزهایی که اهلی کند می‌تواند سر در آرد. انسان‌ها دیگر برای سر در آوردن از چیزها وقت ندارند. همه چیز را همین جور حاضر آماده از دکان‌ها می‌خرند. اما چون دکانی نیست که دوست معامله کند آدم‌ها مانده‌اند بی‌دوست... تو اگر دوست می‌خواهی خب منو اهلی کن!

ـمن زیر چشمی نگاهت می‌کنم و تو لام‌تاکام هیچی نمی‌گویی، چون تقصیر همه‌ی سؤِتفاهم‌ها زیر سر زبان است.

-خوشگلید اما خالی هستید. برای‌تان نمی‌شود مُرد. گفت‌وگو ندارد که گلِ مرا هم فلان ره‌گذر می‌بیند مثل شما. اما او به تنهایی از همه‌ی شما سر است چون فقط اوست که آبش داده‌ام، چون فقط اوست که زیر حبابش گذاشته‌ام، چون فقط اوست که با تجیر برایش حفاظ درست کرده‌ام، چون فقط اوست که حشراتش را کشته‌ام (جز دو سه‌تایی که می‌بایست شب‌پره بشوند)، چون فقط اوست که پای گِلِه‌گزاری‌ها یا خودنمایی‌ها و حتا گاهی پای بُغ کردن و هیچی نگفتن‌هاش نشسته‌ام، چون او گلِ من است.

-جز با دل هیچی را چنان که باید نمی‌شود دید. نهاد و گوهر را چشمِ سَر نمی‌بیند.

-ارزش گل تو به قدرِ عمری است که به پاش صرف کرده‌ای.

-انسان‌ها این حقیقت را فراموش کرده‌اند اما تو نباید فراموشش کنی. تو تا زنده‌ای نسبت به چیزی که اهلی کرده‌ای مسئولی. تو مسئول گُلِتی...

-من مسئول گُلمَم.

اثر آنتوان دو سن‌تگزوپه‌ریبرگردان احمد شاملو

/ 22 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سليمانی

سلام...خيلي قشنگ بود استفاده كرديم خوش باشي.

سليمانی

سلام...قشنگ بود ،استفاده كرديم. شب خوش.

شیدای کوچک

من اين کتاب رو خيللی دوس دارم يادمه خيلی شب ها با صدای شاملو می خوابيدم

شيرين

کتاب شازه کوچولو از جمله کتابایی است که به خاطر سمبولیک بودن و در عین حال ساده بودنش می تونه بارها و بارها خونده بشه بودن اینکه احساس دلزدگی به آدم دست بده. من که این کتاب را خیلی دوست دارم. از بچگی تا حالا مرتب خوندمش و هر بار فراخور حالم یه برداشتی ازش کردم. به خصوص قسمتی که در مورد دوست میگه را خیلی دوست دارم.

leila

فاطی عزيزم يه جورايی دلم می خواد برات بنويسم دلم ميخواد داد بزنم . اما ميدونی هيچکی تو اين دنيای بزرگ نه قدر گلشو ميدونه نه توسرما و گرما ازش محافظت ميکنه. حتی بهش آب نميده!! خيليا دلشون می خواد اون گله سرد سرد باشه. يخ کنه . خشک شه و بمیره ....اونايی که فکر گلی که يه روز کاشته شد هستن دلای بزرگی دارن قد يه دنيا...راستی خيلی چيزارو هم نميشه با چشات ببينی يه چشم ديگه ميخواد و يه حس قوی که هيچوقت به آدم دروغ نميگه نميدونم؟؟شایدم........ *تو بت عاشق فروشی*کولی پشمينه پوشی* *شوق آشيون نداری؟؟*عاشقاتو می فروشی*

رها

نه فاطی جون اونقدرا هم ايده آليستی نيست. خيلی ها رو ديدم که به خاطر هم جون می دن حتی اونايی که سالهاست دارن با هم زندگی می کنن. کسايی رو ديدم که خوشونو به آب و آتيش می زنن که مثلا همسرشون (مردهایی رو دیدم که اینکارو کردن) به خواسته ای که داره برسه.

رها

راستی وقتی پيغام می دی اون بالا رو نگا کن باند سبز رو می گم توی اون می نويسه که پيامت رفته يا نه

قهوه چی

«ارزش گل تو به قدر عمری است که به پاش صرف کرده ای.» اين جمله را از بين بقيه جملات بيشتر دوست دارم........راستی الان دکان دوستیابی به صورت سایتهای رنگارنگ همه جای دنیا باز شده. کاش انتوان زنده بود و میدید که به آرزویش جامه واقعیت پوشانده اند...نه همان بهتر که نیستش.

احسان

ولمون کن فاطی. يه عالمه از اين گلها هستند. تنگ چشمان نظر به ميوه کنند. ما تماشا کنان بستانيم.

فاطی

يه عالمه هست ولی يکيش فقط گل آدمه! ضمناْ با حلوا حلوا دهن آدم شيرين نميشه:))) حالا هی نگاه به بستان کن:))